0216 393 77 44
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Teras su yalıtım zemin hazırlığı

09 Mayıs 2019
19 kez görüntülendi
blank

Teras izolasyon bakım ve onarım

Teras su yalıtım zemin hazırlığı yalıtımında yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor sorun yaratır. Terasların kat iyen maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerle seramik vb. alanların sorun teşkil edeceği görülmektedir.

Yüzey hazırlığı

Yüzeyde bulunan yapışmış tozların veya lekelerin yada zemin su jeti ile yıkanması önem arz eder. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olması gereklidir.
İç köşelerin pahlanması

Sızdırmazlık durumuna getirmemiz için yatay ve dikey alanların detayına dikkat edilmesi gerekir.Teras zeminine ya da hızlı kuruma ve sülfat dayanımı istenen durumlarda ile köşe diplerine pahlanmalıdır.

Yalıtım katmanı uygulaması

Teras su yalıtım malzemesi hızlı kuruması istenen durumlarda, epoksi veya poliüretan astar ile kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanmalı ve bütün yüzeye min. 2 kat durumunda uygulanmalıdır. Bilhassa çimento esaslı su yalıtım ürünlerinde her bir katın uygulaması, bir öncekine dik doğrultuda olması gereklidir.

Son kat uygulaması

Teras su yalıtım zemin hazırlığın da katiyen yapılacak seramik programları, seramiklerin yapıştırılması ve derz dolgu uygulaması için termik dayanıklı ürünleri seçilmelidir.

Poliüretan astar yada uygulaması üzerine son kat olarak uygulanmalıdır. Teras zemin üzerine seramik kaplanması halinde yalıtım katmanı üzerine kesinlikle kumlama yapılmalıdır.

Yüzey genişli ile yağış yoğunluğu dikkate alınarak gerekli meyil ve sayıda gider yapılır.
Yüzey genişliği, ısı değişimi ve ayrıntı derinliği dikkate alınarak gerekli genleşme derzleri yapılmalıdır.

Üzerine herhangi bir kaplama malzemesi yada kaplanmayarak açık bırakılacak teras çatılarında tasarlanmış uv ile hafif yaya trafiği dayanımlı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Uv poliüretan veya akrilik boya ile yüzey boyanmalıdır.

Teraslar,  kullanım  amaçlarına  göre  kimi yapılarda  üzeri  kapatılarak  canlı yüklere  ve  basınç  kuvvetlerine, kimi  yapılarda  da üzeri açık  bırakılarak yazın  aşır ı güneş  etkisine  ya da  kışın  kar  yükü  ve  buzlanma  etkisine maruz  kalabilen, yapı  içerisinde  dayanım  ve  performans  açısından  doğru şekilde  dizayn  edilmesi  gereken  en kritik bölgelerden biridir. Bu sebeplerden  dolayı , teras    bölgelerinde  uygun  yalıtım  ve  basma  dayanımı  değerlerine  sahip  bir  Teras  Yalıtımı kullanılması gerekmektedir.

Uygulamada  seçilen yalıtım ürünü, terası gerek  ısı  kayıp  ve kazançlarından, gerek  de  ısıl  gerilmelerden  ve  mekanik  yük etkisi   sonucu  oluşabilecek yapısal  sorunlardan  korumalı  ve  taşıyıcı  yapının  ömrünü  arttırıcı  görev üstlenmelidir.

Terasta  kullanılacak  en  doğru  yalıtım  ürünü, projelendirme veya  yapım  aşamasında ürünün sahip olduğu ; ısı  iletim  kat  sayısı, basma dayanımı, yangına  karşı tepki sınıfı, su  buharı difüzyon  değeri gibi özelliklerin  değerlendirilmesi sonucu seçilmelidir.

Unutulmamalıdır  ki  teras  detayında  ısı  yalıtım  uygulaması yapılmamış yapılar, bünyelerine  ısıyı  çok çabuk  geçirirler. Böyle  teraslar altında bulunan hacimlerde kışın ısı kayıpları yüzünden soğuk ortam oluşmakta ve yazın ısı kazançları yüzünde sıcak ortam oluşmaktadır.

Bu çeşit rahatsız edici ve istenmeyen durumlar vakit kaybetmeden düzeltilmeli ve yapıya göre projelendirme ile konforlu yaşam alanları yaratılmalı. Düz terasların performansı ve uzun ömürlü olması su yalıtımı ve ıs yalıtım tabakalarını konuma dahil bir çok faktöre bağlıdır.

Geleneksel  teras yalıtımında, su yalıtımı ısı yalıtım tabakasını altına ve yapı ve tonu  üzerine yerleştirilir bu sistemde su yalıtım tabakası teras yapısının geri kalan kısımlarından farklı olarak büyük sıcaklıklara  maruz kalıp, kolayca kısa sürede bozulabilir.